Ackrabruk –

Amjm9xntf8hs0D6x_m-1708427526-1709061479
Schody

Schody z kostki brukowej

Wygoda i elegancja

Schody z kostki brukowej wyglądają bardzo efektownie, a ponadto są wytrzymałe, jednak aby spełniały swoje zadnie muszą być odpowiednio wykonane. Schody umożliwiają wygodne chodzenie po nierównym terenie w ogrodzie, ale również dodają uroku całemu otoczeniu. W przypadku kiedy Ścieszki biegną przez skarpy i wzniesienia, wówczas schody są najlepszym rozwiązaniem.

Czytając dalej ten artykuł dowiesz się jak zrobić schody z kostki brukowej i co musisz zorganizować przed przystąpieniem do pracy. Ułożenie schodów z kostki brukowej jest dość proste, jeśli odpowiednio przygotujesz się do tej czynności.

kostka brukowa biala podlaska taras wzory
kostka-brukowa-kolory

Na początku należy wybrać odpowiedni miejsce, obliczyć ile ma być stopni wymierzyć wysokość i szerokość stopni oraz stopień nachylenia całości schodów.

Wymiary schodów zależą od ich funkcji. Funkcjonalne schody powinny być wąskie i wysokie. Schody typowo ozdobne, spacerowe lepiej kiedy mają szerokie i płaskie stopnie.

Warto tez skorzystać z praktycznej porady dotyczącej ilości stopni. Naturalny rytm chodu człowieka przebiega nieparzyście, a co za tym idzie liczba stopni też powinna  być nieparzysta.

W dalszej kolejności należy wybrać rodzaj kostki brukowej, która będzie pasować do elewacji budynku oraz wyglądu ogrodu.

Jeżeli mamy wątpliwości, czy poradzimy sobie z wykonaniem stopni schodów możemy wykorzystać gotowe bloki schodowe.

Schody należy przede wszystkim odpowiednio wypoziomować, tak aby opady deszczowe mogły swobodnie z nich spływać. Można zrobić spadek na boki lub w dół mieszczący się w granicach ok. 0,5-1%.

Wysokość stopni powinny mieści się w przedziale od 8 do 10 cm przy chodach płaskich, a od 10 do 15 przy chodach wysokich.  Głębokość stopnia dobrze jak mieści się w granicach 30-50 cm.

kostka brukowa biala podlaska taras podloze
kostka brukowa biala podlaska wzory

W dalszej kolejności wybieramy rodzaj kostki.

Szlachetna kostka brukowa jest najczęściej wybierana do wykonania schodów. Ważne jest aby pamiętać, że  schody muszą być mrozoodporne, a powierzchnia schodów nie powinna być zbyt śliska, dobrze jak ma dużą odporność na ścieranie.

Kiedy już mamy przygotowane wszystkie wstępne dana należy przejść do wykonania schodów. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, należy znaleźć profesjonalną firmę brukarską, która fachowo zajmie się wykonaniem schodów. 

Odkryj potencjał Twojego podwórka z Ackrabruk!

Zapraszamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług brukarskich. Tworzymy estetyczne i funkcjonalne przestrzenie, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Spraw, by Twoje otoczenie zachwyciło każdego. Skontaktuj się z nami już dziś, a my zrealizujemy Twoje marzenia o pięknym i solidnym podwórku! Odkryj, jak Ackrabruk może odmienić Twoją przestrzeń życiową.

Etapy

Etapy prac przy wykonaniu schodów z kostki brukowej

1

Etap I – przygotowanie nawierzchni

Rozpoczynając prace należy wybrać 20-25 cm warstwy ziemi, a następnie wypełnić powstałą przestrzeń zasypem piaskowo- cementowym, powinnyśmy też zwrócić uwagę  jakiego rodzaju jest grunt w miejscu w którym będziemy pracować. Przy bardziej piaszczystym ternie zaleca się przygotować podbudowę z suchego betonu, dzięki czemu uzyskamy grunt wzmocniony i zagęszczony.

 Etap II  – układanie elementów brzegowych

Po przygotowanie podłoża przechodzimy do układania elementów brzegowych schodów. Każdy element budowy należy usadowić na zaprawie mularskiej lub na suchym betonie, co daje wzmocnienie schodom.

2

3

Etap III  – układanie stopni z kostki brukowej

Mamy już przygotowane brzegi schodów, które trzeba wypełnić kostką brukową. Kostkę układamy ściśle obok siebie i dobijamy je specjalnym młotkiem brukarskim, wykonanym z gumy dzięki czemu nie uszkadza on kostki.

Etap IV – wypełnianie szczelin

Kiedy mamy już ułożoną kostkę, przestrzenie miedzy kostkami wypełniamy piskiem i zamiatamy. Powtarzamy tę czynność kilkakrotnie, aby łuki miedzy kostkami były całkowicie wypełnione. Ażeby uzyskać lepszy efekt można też polewać wodą schody, czynność ta pomoże w ubiciu piasku w szczelinach i lepszym wypełnieniu

4

Chętnie poznamy Twoje potrzeby!

Pomożemy stworzyć idealne rozwiązanie dla Twojego podwórka. Wypełnij formularz, abyśmy mogli lepiej zrozumieć Twoje oczekiwania. Dzięki temu będziemy mogli dostosować naszą ofertę do Twoich indywidualnych potrzeb. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

inż. Adrian Kasprzuk

ACKRABRUK Roskosz 7
21-500 Biała Podlaska

Telefon

508-761-603

Obserwuj nas

Napisz do nas